Mezar Kaç Gün Sonra Yapılır?

Blog geri dön

Mezar Kaç Gün Sonra Yapılır?

Mezar taşı yaptırmayı düşünen müşterilerimiz tarafından ilk ve en çok sorulan sorulardan birisi de doğal olarak mezarın ne zaman yapılabileceği konusudur. Bu yazımızda sizlere mezar ne yapılabilir ile ilgili detayları paylaşıyoruz.

  Mezar yaptırmak için ilk olarak mezarın tapusunun(mezar yeri kullanma belgesi) satın alınması gereklidir. Tapuyu cenazeniz defin edildikten 15 gün sonra alabilirsiniz. Defnedilen cenazenin 1. derece yakını (sırasıyla; eşi, oğlu, kızı, anne,

baba ve kardeşi) tarafından bizzat kimlikle Mezarlıklar Daire Başkanlığına bağlı Bölge Müdür Yardımcılıklarına başvurulur.

  Mezarı yaptırmak için mezar inşaat ruhsatı çıkartmanız gereklidir. Mezar inşaat ruhsatını cenaze defini lahit ytong ile yapılmışsa 7 gün sonra eğer cenazenizin üzerine tahta konulup toprak atıldı ise defin tarihinden 91 gün sonra çıkartabilirsiniz.

Ardından, mezarınızı yaptırmak istediğiniz mermerciyi(taşçıyı) seçmeli ve bir sözleşme imzalamalısınız. Bu sözleşme İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanıp, belediyeden çalışma ruhsatı almış mermercilere verilmiş hazır sözleşmelerdir. Sözleşmede cenazenin bulunduğu mezarlık, mezarın kaç kişilik olduğu, yapılacak mezarın özellikleri, fiyatı, cenaze sahibinin adı soyadı, mezar inşaatını yapacak mermercinin adı soyadı, kaşesi vb.şeyler yazılıdır. Ayrıca, mezar katlı lahit olarak yapılacaksa bu da sözleşmede belirtilmelidir. Bu sözleşmeyi cenaze sahibinin 1.dereceden yakınları(eşi,çocukları,annesi,babası,kardeşleri) imzalayabilir.

Sonra aşağıdaki belgeler ile mezarınızın bağlı olduğu mezarlık müdürlüğüne başvurarak mezar inşaat ruhsatınızı çıkarabilirsiniz:

  • Mezar tapusu(mezar yeri kullanma belgesi)
  • Mermerci ile yapmış olduğunuz sözleşme

Ruhsatı çıkarmak için belediyece ruhsat harcı alınmaktadır.

mezar yapım inşaat ruhsatı

Mezar yeri kullanım belgesi Ayrıca mezar, katlı lahit olarak yapılacaksa bunun için de bir fark alınmaktadır. Mezar inşaatı süresince mezar yeri kullanma belgesi, Bölge Müdür Yardımcılığı

tarafından emaneten alınır ve inşaat bitiminde yapılacak kontrol sonrası geri iade edilir.

  Mezar inşaat ruhsatını çıkarttıktan sonra bu belgeyi mezarı yapacak olan anlaşmış olduğunuz mermerciye vereceksiniz. Bu evrağın mezar yapım süresinde mermerci de bulunması zorunludur. Çıkartmış olduğunuz ruhsatın süresi 1 aydır(30 gün). Mermercinizin mezarı en geç 1 ay içinde bitirip teslim etmesi gerekmektedir.

Eğer mezar inşaatı 1 ay içinde tamamlanamazsa tekrar ruhsat çıkartmanız ve tekrar ruhsat harcı ödenmesi gereklidir.Bu harcı işi zamanında bitirmediği için mermerci yatırmak zorundadır. Bu nedenle mezarı yaptırmak istediğiniz mermerciyi seçerken önem göstermeniz gerekmektedir.

  Doruk Mermer&Granit olarak en kaliteli malzemeyi tecrübeli ustalık ile buluşturarak tüm mezar çalışmalarımızı gerçekleştirmekteyiz. Birinci önceliğimiz daima en uygun fiyatı en kaliteli malzeme ve işçilik ile müşterilerimize sunmaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön
Whatsapp ile Mesaj Gönder Telefon ile Ara (0535 397 4584) Konum ve Yol Tarifi
Whatsapp Şimdi Ara! Konum